Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

3 ماده مهم از مواد اولیه داروسازی

3 ماده مهم از مواد اولیه داروسازی

بی شک یکی از مهم ترین مواد اولیه شیمیایی، مواد اولیه داروسازی می‌باشد زیرا سلامت و ادامه حیات بشر به آن گره خورده است.

ممکن است بعضی افراد از گیاهان دارویی برای بهبود درد و یا بیماری خود استفاده کنند. ممکن است بیماری شما طوری باشد که به یک داروی خاصی احتیاج داشته باشید. مواد اولیه به‌ کار رفته در انواع داروها با یکدیگر تفاوت دارند و به کارایی دارو بستگی دارد. بیشتر داروهای شیمیایی مواد اولیه ثابتی دارند که پایه ساخت دارو است. در این مقاله میخواهیم مهمترین مواد اولیه مورد استفاده صنایع داروسازی را به شما معرفی کنیم.

مواد اولیه داروسازی چه موادی هستند

بعضی از داروسازان برای ساخت دارو از مواد گیاهی استفاده می‌کنند. معمولا این مواد دارویی دارای ترکیباتی هستند که برای بسیاری از بیماری‌ها و درمان آن‌ها مفید می‌باشند. این داروها باید خیلی زود مصرف شوند و تحت شرایط خاصی ساخته می‌شوند. داروهای گیاهی پایه ثابت داروها و مواد اولیه اکثر آن‌ها مي‌باشند. داروهای گیاهی دارای تاثيزاتي هستند که به این خاطر در داروسازی استفاده می‌شوند که بیماری‌های سطحی را درمان کنند. همان‌طور که پيدا است پایه و مواد اصلی این داروها، گیاهان دارویی هستند.

موادی که در داروسازی استفاده می‌شود و پایه ثابت داروها است معمولا به دو صورت شیمیایی و یا گیاهی هستند. پایه اصلی و مواد اولیه داروسازی در داروهای شیمیایی، مواد مصنوعی‌ای هستند که داروسازان آن‌ها را تولید می‌کنند. این مواد مصنوعی هم خود یک پایه و مواد ثابتی دارند که در مواردی از بعضي از منابع گیاهی استخراج و یافت می‌شوند.

می‌توان گفت که تولید مواد اولیه دارو در داروسازی با سیستم زیست فناورانه بیشتر به این خاطر است که هزینه کمتری به نسبت کشف و استخراج مواد اولیه دارویی گیاهی دارد و از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر هستند. ممکن است مواد اولیه دارویی گیاهی که در ساخت دارو استفاده می‌شود در برخی از افراد تاثیر برعکس داشته باشد و دچار حساسيت شوند.

به همين دليل مواد اولیه دارویی‌ای که توسط خود داروسازان ساخته می‌شود امنیت بالاتری نسبت به داروهای گیاهی دارد. مدت زمانی که برای پیداکردن گیاهان دارویی برای ایجاد مواد اولیه داروسازی صرف می‌شود بسيار زیاد است و از نظر زمانی، مواد اولیه دارویی با ساخت زیست‌ فناوری سریع‌تر است و زمان کمتری صرف ساخت آن می‌شود.

معرفی پرکاربردترین مواد اولیه داروسازی

در بين مواد اولیه داروسازی برخی از مواد دارای کاربردهای بیشتری هستند که در بيشتر داروها از آن‌ها استفاده می‌شود. گوارگام، کارنوبا واکس و لانولین از ضروری ترین و مهم ترين مواد در ساخت داروها هستند که بسیار كاربرد دارند.

گوارگام:

گوارگام يك نوع گیاه است که شبیه لوبیاهای دراز بوده و در صنعت دارویی کاربرد بسیاری دارد. یکی از کاربردهای این ماده گیاهی این است که از آن برای ایجاد چسبندگی در قرص‌ها استفاده می‌شود. خاصيت زیاد این ماده باعث شده که جایگاه ویژه‌ای در میان مواد اولیه دارویی طبیعی داشته باشد. از خواص این گیاه می‌توان به درمان بیماری‌هایی مانند یبوست، اسهال، تسکین و درمان روده تحریک‌پذیر اشاره کرد.

از گیاه گوارگام در داروهایی استفاده می‌شود که برای کاهش کلسترول خون ساخته می‌شوند.

کارنوبا واکس:

کارنوبا نوعی موم است که معمولا در داروهای دست‌ ساز برای پوست استفاده می‌شود. این نوع از ماده اولیه دارویی برای سفت‌کردن دارو استفاده می‌شود؛ چرا که زمانی که کارنوبا ذوب می‌شود و در دارو استفاده می‌شود، پس از خنک‌شدن به حالت قبلی مومی خود باز می‌گردد. دیده میشود که برخی از داروها و یا قرص‌ها دارای حالت براق هستند. یکی از مواد اولیه داروسازی که حالت براقیت به دارو می‌دهد این ماده است.

حالت روکشی که برخی از قرص‌ها دارند که بسیار نازک و براق است، از این ماده تهیه می‌شود که در صورت بلعیده ‌شدن و رسیدن گرما به آن آب می‌شود. پس از ازبین‌رفتن روکش روی قرص، موادی که داخل آن وجود دارد به بدن رسیده و تاثیرات خود را آغاز می‌کنند.

لانولین:

این ماده اولیه در ساخت دارو از پشم گوسفند گرفته می‌شود و در واقع حالت موم دارد. از این ماده در صنعت دارویی برای ساخت داروهای پوستی استفاده می‌شود. خواص آن برای پوست این است که پوست‌هایی که مستعد خشکی بوده و چربی کمی دارند را بهبود بخشیده و در مواردی درمان می‌کند. معمولا پوست‌های خشک خیلی زود دچار اگزما می‌شوند و اگر فرد در مقابل خارش آن مقاومت نکند، ممکن است این اگزما بخش بیشتری از پوست را درگیر کند.

از این دارو برای درمان این مشکل استفاده می‌شود. پوست‌های خشک و یا حتی پوست‌های چرب در فصل سرد سال معمولا دچار خشکی می‌شوند که این ماده با داشتن چربی، چربی و آب موردنیاز پوست را تامین می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *