Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

آنتی‌بیوتیکی جدید برای درمان سوزاک مقاوم به دارو

آنتی‌بیوتیکی جدید برای درمان سوزاک مقاوم به دارو

تاثیربخشی یک آنتی‌بیوتیک جدید به عنوان آخرین درمان توصیه‌شده برای بیماری سوزاک ثابت شده و این در حالی است که متخصصان بهداشت عمومی در مورد ظهور سویه‌های مقاوم به داروی این عفونت آمیزشی یا منتقل‌شونده از راه جنسی ابراز نگرانی می‌کنند.

سوزاک

به نقل از ان‌بی‌سی، سوزاک دومین عفونت مقاربتی شایع در ایالات متحده آمریکا است و به تمامی آنتی‌بیوتیک‌های مصرف‌شده برای درمان این بیماری، به جز درمان ترکیبی تزریق آنتی‌بیوتیک سفتریاکسون با یک دوز قرص آزیترومایسین مقاومت پیدا کرده. در چند سال‌ اخیر، گزارش‌هایی نگران‌کننده‌ای مطرح شده‌ است که نشان می‌دهند این ذخایر آنتی‌بیوتیکی امکان دارد دیگر در برابر این عامل آسیب‌رسان دارای تکامل سریع اثربخشی قوی خود را حفظ نکند.

نتایج منتشرشده از یک آزمایش بالینی، مرحله نهایی یک آنتی‌بیوتیک جدید به نام زولیفلوداسین در روز چهارشنبه نشان داد که این دارو عفونت‌های ساده سوزاک را به‌اندازه سفتریاکسون و آزیترومایسین به‌طور مؤثری درمان می‌کند و همچنین کاهش میدهد. این دارو توسط «شراکت جهانی تحقیق و توسعه آنتی‌بیوتیک‌ ها»، یک موسسه غیرانتفاعی سوئیسی، و درمان‌های تخصصی اینوویوای آمریکا توسعه یافته است.

دکتر جفری کلاوسنر، متخصص بیماری‌های عفونی در مدرسه پزشکی کک دانشگاه USC، که در این آزمایش حضور نداشته، گفت: «زولیفلوداسین به ما ابزار جدیدی در درمان سوزاک ارائه می‌دهد و اگر به شکل درست استفاده شود، مانع از گسترش بیشتر عفونت‌های مقاوم به دارو می‌شود.»

انتظار می‌رود این آنتی‌بیوتیک که اولین درمان جدید سوزاک در دهه‌های اخیر باشد تا سال ۲۰۲۵ به بازار بیاید.

سازمان جهانی بهداشت تخمین زده که در سطح جهان سالانه بیش از ۸۲ میلیون مورد جدید سوزاک وجود دارد. در آمریکا، در پی دهه‌ها کاهش بودجه بخش بهداشت عمومی ایالتی و محلی، بیماری‌های مقاربتی به قله تازه‌ای رسیده‌اند. در سال ۲۰۲۱، ۷۱۰٬۱۵۱ مورد تشخیص‌ داده‌شده سوزاک وجود داشته است که نسبت به سال ۲۰۱۷، ۲۸٪ افزایش داشته.

سوزاک از طریق تماس جنسی منتشر می‌شود و می‌تواند به‌طور جداگانه اندام‌های تناسلی، مقعد و حلق را آلوده کند.

این بیماری مقاربتی به‌ویژه در میان نوجوانان و بزرگسالان جوان شایع است و در میان مردان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا به‌نسبت بیشتری رایج است. اگر سوزاک درمان نشود، خطر ناباروری را ایجاد می‌کند و می‌تواند برای زنان بسیار خطرناک باشد و منجر به التهاب لگنی و بارداری خارج رحمی شود. این عفونت می‌تواند خطر انتقال اچ‌أی‌وی را نیز بسیار افزایش دهد.

در سال‌های اخیر، مقامات بهداشت جهانی هشدارهای فزاینده‌ای در مورد مقاوم‌شدن سوزاک به سفتریاکسون و آزیترومایسین صادر کرده‌اند و مواردی از سوزاک بسیار مقاوم به دارو در چندین کشور گزارش شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *