Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

کلیندامایسین چیست؟

کلیندامایسین چیست؟

کلیندامایسین

کلیندامایسین یک آنتی‌بیوتیک با طیف گسترده است که تکثیر باکتری ها جلوگیری میکند به همین علت جزء آنتی‌بیوتیک‌های باکتریوستاتیک دسته بندی می شود. کلیندامایسین فقط بر عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها موثر است و بر عفونت‌های ویروسی مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی تاثیر ندارد. کلیندامایسین برای عفونت های شدید و خطرناک میکروب‌های بی هوازی، آمینیوتیک، زخم های ناشی از گزش (حیوانات یا انسان)، جلوگیری از عفونت های پس از جراحی، عفونت‌های واژینال، تنفسی، استرپتوکوک های گروه B ، پیشگیری ازعفونت های اندوکاردیت و … کاربرد دارد.

اشکال دارویی:

کپسول: 150 میلی گرم
سوسپانسیون خوراکی کودکان: 75 میلی گرم بر 5 میلی لیتر
آمپول: 150 میلی گرم بر میلی لیتر
شیاف: 100 میلی گرم
محلول موضعی: 10 میلی گرم بر میلی لیتر
ژل موضعی: 1 %
کرم واژینال: 2 %

موارد مصرف:

1.کلیندامایسین، اغلب برای درمان عفونت های شدید ناشی از باکتری های بی هوازی، کاربرد دارد.

2. کلیندامایسین گاهی به همراه یک آنتی بیوتیک آمینوگلیکوزید یا سفالوسپورین، به منظور درمان زخم های نافذ شکم و دستگاه گوارش به کار می رود.

3. همچنین این دارو برای عفونت های منشا گرفته از دستگاه تناسلی مونث مانند سقط عفونی و آبسه های لگنی یا پنومونی آسپیراسیون، کاربرد دارد.

4. مصرف کلیندامایسین جهت پیشگیری از آندوکاردیت در بیماران مبتلا به بیماری دریچه ای قلب که نیاز به اقدامات دندانپزشکی ویژه ای دارند، توصیه می شود.

5. در عفونت های متوسط تا نسبتا شدید پنومونی در بیماران مبتلا به ایدز و همچنین در بیماری توکسوپلاسموز CNS ناشی از ایدز، مصرف می شود.

6. محلول و ژل موضعی کلیندامایسین در درمان آکنه یا جوش کاربرد دارد.

7. کرم واژینال کلیندامایسین در عفونت های واژینال باکتریایی مصرف می شود.

نکات با اهمیت:

کلیندامایسین می تواند رشد باکتری های استرپتوکوک، استافیلوکوک و پنوموکوک را متوقف کند. ولی آنتروکوک ها و باکتری های هوازی گرم منفی نسبت به این دارو مقاوم هستند. ( بر خلاف حساسیت آنها به اریترومایسین ). باکتری های گونه باکتریویید و سایر بی هوازی ها، چه گرم مثبت و چه گرم منفی نسبت به این دارو حساس هستند.

در بیمارانی که نارسایی کلیوی دارند، نیازی به تعدیل دوز دارو نیست.

از مصرف همزمان محلول یا ژل موضعی کلیندامایسین با داروهای موضعی، مواد یا صابون های ضد آکنه خراش دهنده و مواد حاوی الکل، پرهیز نمایید.

تداخلات دارویی کلیندامایسین

کلیندامایسین تاثیر داروهای شل کننده عضلانی غیر دپولاریزان را افزایش میدهد. این دارو نسبت به تاثیرات داروهای نئوستیگمین و پیریدوستگمین اثر آنتاگونیستی دارد. استفاده همزمان این دارو با اریترومایسین و کلرامفنیکل توصیه نمیشود.

موارد احتیاط:

افراد با اختلال عملکرد کبد و کلیه
افردی که آسم دارند.
نوزادان

مصرف در بارداری و شیردهی:

مصرف مطمئن و بی خطر کلیندامایسین در دوران بارداری به اثبات نرسیده است و این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود مگر اینکه بیمار باردار دارای عفونتی باشد که بسیار شدید باشد و تهدید کننده زنگی او باشد.

این دارو در شیر مادر ترشح میشود. تغذیه با شیر مادر در زمان مصرف این دارو توصیه نمیگردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *