Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

کاهش آمار کرونا در اکثر مناطق کشور

کاهش آمار کرونا در اکثر مناطق کشور

عضو کمیته علمی کشوری کووید19 گفت: “وضعیت آمار کشوری کرونا گویا است و خوشبختانه فعلا آمار در اکثر مناطق رو به کاهش است البته تعداد شهرهای قرمز این هفته افزایش یافت که این موضوع می‌طلبد که روی موارد شهرهای قرمز دقت بیشتری شده و علت و وضعیت آن‌ها بررسی شود.”

به گزارش وبدا، دکتر پیام طبرسی در حاشیه جلسه کمیته علمی کووید 19 اظهار داشت: “در حاضر حاضر، آمار کرونا و میزان مرگ و میر رو به کاهش است هرچند این موضوع، دلیل برداشتن محدودیت ها نمی شود چون هنوز متاسفانه احتمال بروز موج ششم وجود دارد. در جلسه کمیته علمی روز سه شنبه، درباره روش‌های تست و اینکه از چه کسانی تست گرفته شود، بحث شد. همچنین درباره الزامات هوشمندسازی که یکی از آن‌ها، تست مناسب است نیز بحث ها و بررسی هایی انجام شد که بعد از نتیجه‌گیری اعلام می‌شود.”

وی همچنین گفت: “طبق اطلاعات وزارت بهداشت، آمار کرونا به طور کلی رو به کاهش است، اما در برخی شهرهای خاص شاهدیم که مقداری در حال افزایش است که البته هنوز این موارد معنی‌دار نبوده اما باید بیشتر به هشدارها دقت کرد. اکنون که تقریبا محدودیتی نداریم و همه کارها انجام می‌شود و تصمیم به بازگشایی مدارس گرفته شد، باید دقت بیشتری شود زیرا وقتی بیماری به صورت ناگهانی شروع به اوج گرفتن، می کند جلوگیری از آن بسیار سخت خواهد بود بنابراین باید تا حد ممکن سعی کنیم که دوباره موجی ایجاد نشود.”

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: “کمیته علمی کرونا، الزامات علمی بازگشایی مدارس را مطرح کرد اما الزامات اجرایی در اختیار ما نیست. طبق الزامات علمی، تا زمانی که بیش از 80 درصد جمعیت هدف، واکسن تزریق نکرده باشند و دو هفته از واکسیناسیون آنها نگذشته باشد، اتفاق خاصی رخ نداده است حتی بعد از پوشش 80 درصدی واکسیناسیون، ممکن است همانند کشوری مانند انگلیس، روزانه 40 هزار نفر مبتلای جدید به کرونا و 160 مرگ مشاهده شود بنابراین همه این اقدامات به معنای منتفی شدن کووید19 نیست و در فضاهای بسته توصیه اکید، رعایت الزامات بهداشتی است.”

عضو کمیته علمی کشوری کووید19 تصریح کرد: “یکی از الزامات بهداشتی، مسافرت نکردن است. متاسفانه در این زمینه موفق نبوده ایم چون هنوز برخی افراد به خارج از کشور سفر می کنند. در این مدت تعداد زیادی از مردم برای مراسم های مذهبی و تفریحی به کشورهای همسایه رفتند اما وقتی بازمی‌گردند، هنوز غربالگری مناسبی نداریم که بر این اساس، احتمال ورود بیماری از مرزها به صورت جدی وجود دارد. اینکه میزان کرونا در برخی نیمه های شرقی و غربی و مناطق مرزی قدری افزایش داشته، ممکن است به همین دلیل باشد. مهمترین اقدام باید تقویت نظام تست‌گیری و افزایش واکسیناسیون باشد. تا زمانی که واکسیناسیون به پوشش بیشتر از 80 درصد نرسد، بحث هایی مانند بازگشایی و برداشتن محدودیت ها می تواند بسیار خطرناک باشد‌.”

دکتر طبرسی افزود: “خوشبختانه در دنیا جهش خاص جدیدی به تازگی رخ نداده که مورد توجه قرار گیرد و تنها جهش مهم، فعلا همان ویروس دلتا یا هندی است البته برخی کشورها گونه های جهش یافته ای در خود دلتا گزارش کرده اند اما در حال حاضر ویروس جدیدی که در یک یا چندین کشور، ویروس غالب باشد، وجود ندارد و این نکته نیز نمی تواند مبنایی برای بازگشایی ها و برداشتن محدودیت ها باشد.”

وی در ادامه گفت: “متاسفانه در حال حاضر هواپیماها با ظرفیت کامل، مسافران را می پذیرند و برخی افراد، مسافرت های خارجی خود را به راه انداخته اند که این خطرناک است. کشوری مانند ترکیه در اوج بیماری است و اکثر مسافرانی که به این کشور رفت و آمد دارند، بیمار می شوند و بیماری را به کشور وارد کرده و به دیگران نیز انتقال می دهند. حالا نمی دانیم که در کشورهای همجوار جهش جدیدی از ویروس کرونا وجود دارد یا خیر و اینکه شناسایی جهش های احتمالی، زمان بر است بنابراین با در نظر داشتن این عوامل، تا وقتی به پوشش بالای 85 درصدی واکسیناسیون نرسیده ایم، باید پروتکل ها و شیوه نامه ها را رعایت کنیم.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *