Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

موج چهارم ويروس کرونا در بعضی شهرها به سمت توقف است و در بعضی شهرها در مسیر کندی است

موج چهارم ويروس کرونا در بعضی شهرها به سمت توقف است و در بعضی شهرها در مسیر کندی است

وزیر بهداشت گفت: موج چهارم کرونا با ویروس جهش یافته انگلیسی به لطف خدا خوشبختانه، با همت بلند مدافعان سلامت، همراهی مردم و دستگاه های اجرایی باز هم در مقابل همت و اراده مدافعان سخت کوش سلامت، سرتعظیم فرودآورد و به سمت توقف در برخی استانها رفت و در خیلی از استانها، در مسیر کندی حرکت و بازگشت به آرامش نسبی قرار دارد.

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در حاشیه جلسه مجازی معاهده بین المللی واکنش پاندمی ويروس کرونا، گفت: “در این دوره، میزان بیماران حداقل دو و نیم برابر موج های قبلی بود و در برخی از استانها تا 10 برابر موج قبلی نیز شاهد خیز بیماری بودیم اما با تمهیداتی که برای مبارزه با بیماری اندیشیدیم، وضعیت مطلوب تری نسبت به موج های قبلی، طی کردیم. گزارشات مفصل تری از اقدامات عالمانه همکاران مان و شیوه های مدیریتی که انتخاب شد تا مردم بدون تخت بیمارستانی نمانند در نشستی مفصل تر به استحضار مردم میرسانیم”.

وی افزود: “در برخی از استانها، غیر از ویروس جهش یافته انگلیسی، جهش های جدید دیگری را شناسایی کردیم. گفته بودم که در استان هرمزگان، سه نمونه محرز شده ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی را شناسایی کرده بودیم که این نمونه ها، به 5 مورد قطعی و 30 مورد جدید مشکوک است که از دید ما این موارد مشکوک، نزدیک به قطعی است. بنابراین بین 35 تا 38 مورد جدید از ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی را در استان هرمزگان داریم”.  همچنین تاکید کرد: “هفته پیش به روسای دانشگاه های علوم پزشکی فارس، بوشهر و هرمزگان ابلاغ کردم که باهمدیگر یک مجموعه سه ضلعی را تشکیل دهند چون پارسیان، عسلویه و لامرد را باید به شدت در این سه استان پایش می کردیم. کمیته ای تشکیل شد و همکاران ما در این استانها، حضور فعال پیدا کردند و ناظرین و کارشناسانی از اداره کل مبارزه با بیماری ها در این مناطق، حضور فعال یافتند و این موج را به خوبی مدیریت می کنند”.

دکتر سعید نمکی در ادامه یادآور شد: “مردم عزیز ایران باید بدانند که با نزدیک شدن به عید سعید فطر و با توجه به اینکه سال گذشته در برخی مناطق مانند خوزستان، بخش هایی از بوشهر و فارس، مشکلاتی داشتیم، اگر مراعات نکنند و شیوع گرفتاری با ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی را در این مناطق داشته باشیم، کار بسیار سخت تر از مدیریت ویروس انگلیسی خواهد بود.”  وی افزود: “یکی از مشکلات ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی، عدم پاسخ به درمان ها و مقاومت در برابر همه پروتکل های درمانی جهان است و از همه مهمتر اکثر واکسن هایی که تا امروز ساخته شده اند، بر روی این ویروس، تقریبا ناتوان هستند و اگر توانمندی مقابله آنتی بادی این واکسن ها با ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی هم باشد، بسیار کم و محدود است”.

وی تاکید کرد: “در مورد ویروس جهش یافته هندی نیز گزارش هایی ارائه کرده بودم که مستمرا رصد می کنیم و مواردی از این ویروس، تایید شد. در استان قم، سه مورد تایید شده از بین هندی هایی که در این استان حضور داشتند را شناسایی کردیم و تمام افراد در تماس با آنها را ردیابی و رصد می کنیم. تمام آنها را قرنطینه کرده ایم و به خوبی همکاران ما در استان قم، پایش می کنند و این افراد را تحت مراقبت دارند”.

دکتر نمکی در ادامه افزود: “متاسفانه در استان آذربایجان غربی در ماکو و شوت در یک مجموعه ای که توسط کارگران هندی، اداره می شد، حداقل 10 مورد جدید از ویروس جهش یافته را شناسایی کردیم که این 10 مورد، یک نوع ویروس هیبرید هندی کالیفرنیایی و یکی از بدترین انواع سوغاتی هایی است که می شود برای جمهوری اسلامی آورد. این ویروس در ماه جدید شناسایی شده و به سرعت خودش را به استان آذربایجان غربی رسانده است و متاسفانه تعدادی از این نوع ویروس را در استان یزد در یک کارخانه فولاد که کارگران هندی و ایرانی داشت، شناسایی کردیم و تمام اینها در قرنطینه هستند و تمام افرادی که با آنها در تماس بودند با محوریت و فرماندهی بنده، از هفته گذشته هر روز رصد می شود و تیم هایی را اعزام کرده ایم و گزارشات لحظه ای از آنها را دریافت می کنیم. در این دو استان شاهد شناسایی موارد ویروس جهش یافته هیبرد هندی کالیفرنیایی هستیم و این ویروس یکی از چموش ترین ویروس هایی است که تا کنون گزارش شده است و متاسفانه سوغاتی فروردین و اردیبهشت امسال بود”.  

او خاطرنشان کرد: “نمونه هایی را از آشتیان، تهران، ورامین، بیمارستان شهدای پاکدشت گزارش کردند که دیروز به این بیمارستان رفتم. تمام این موارد را بررسی کردیم و خوشبختانه در بین اینها، هیچ موردی از ویروس های جهش یافته جدید با وجود اینکه تبعه افغانستانی و برخی کشورها در این منطقه سکونت دارند، وجود نداشت و تمام این موارد از نوع ویروس جهش یافته انگلیسی بود و در این موارد نه ویروس آفریقای جنوبی و نه ویروس هندی را شناسایی نکردیم. همکاران ما با خستگی مفرط از موج سهمگین چهارم ویروس انگلیسی کمی نفس می کشند  اگر دوباره قرار باشد این عزیزان به دام ویروس هندی یا هیبرید هندی کالیفرنیایی یا آفریقای جنوبی بیفتند، همانگونه که قبلا هم گفته بودم، نمی توانیم روی تاب آوری نظام سلامت که در 15 ماه گذشته ایستادگی کرده، قسم بخوریم”. 

آقای نمکی در ادامه گفت: “زبان و ابزاری به جز خواهش و تمنا ندارم. گاهی باید تذکر بدهم، گاهی خواهش و التماس کنم و گاهی هم وقتی خودم و همکارانم را در اوج خستگی می بینم، عصبانی می شوم. از مردم تقاضا دارم که پروتکل ها را رعایت کنند چون با رعایت 50 تا 60 درصدی پروتکل ها، وضعیت مطلوبی نخواهیم داشت. از همکارانم در دانشگاه های علوم پزشکی خواسته ام که شعله های کوچک بیماری را با توجه به محدود بودن سفرها در ایام ماه مبارک رمضان، جمع کنند که آتش به دامن کشور نیفتد”.

همچنین افزود: “واریانت های جدید ویروس، بسیار چموش هستند. اگر یکی از آنها در یک کشور دیده شود، کل آن کشور را تحت قرنطینه های خاص می برند و با وجود تعداد متنوع در چند استان اگر این شعله ها به هم بپوندند، کشور را گرفتار می کند بنابراین بهترین راه، رعایت کامل پروتکل ها از سوی مردم و ایستادگی مسئولان در مقابل انتشار بیشتر ویروس است. امروز نشستی مجازی با وزرای بهداشت، مدیران منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و بعضی از مدیران این سازمان از ژنو داشتیم. جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولین سخنران در این نشست انتخاب شده بود. بحث ما این بود که بعد از هجمه ویروس کووید19 که شاید بعد از یک قرن، دنیا را گرفتار چنین فاجعه بیماری زایی کرد، همه کشورها دچار تکانه سنگین شدند که آمادگی برای چنین هجمه گسترده ای میّسر نبود”.  

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: “ساختار سازمان جهانی بهداشت در جنبه های مختلف، آماده پاسخگویی به هجمه سنگین ویروس را نداشت چه از نظر فنی و تکنیکال و چه از نظر حمایت هایی که لازم بود که برای کشورها بسیج کند. در منطقه شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت این نشست به عنوان اولین نشست تشکیل شد تا به مواردی توجه کنند از جمله اینکه اگر یک عامل تهدید کننده گسترده سلامت جهانی، کشورها را فراگرفت، چگونه با آن مقابله کنند؟ چقدر لازم است که کشورها، امکانات، تجهیزات و دارو و موارد مورد نیازشان را با در اسرع وقت، آماده کنند؟”  

دکتر نمکی ادامه داد:سازمان جهانی بهداشت گرچه در این دوره قابلیت های بالایی را از خودش نشان نداد اما به عنوان تنها گزینه ممکن برای پیوند بین کشورها در عرصه نظام سلامت، باید مقتدر بماند و حمایت شود. با چه ساز و کاری می توان کمک کرد که این سازمان، در عرصه بین المللی بهتر از پیش بدرخشد و در جنبه های تبادل افکار، اندیشه و اطلاعات و کمک های مورد نیاز کشورها چگونه به میدان بیاید.  وزیر بهداشت تصریح کرد: نکته دیگری که در نشست امروز مطرح شد، بی عدالتی گسترده در بین کشورهای فقیر و غنی و حتی کشورهایی مثل ایران بود که ممکن است از نظر اقتصادی، کشور فقیری نباشیم اما تحریم های یکجانبه ظالمانه، کشور ما را به شدت تحت فشار قرار داده است. چه ساز و کار بین المللی را باید طراحی کرد که در پاندمی و گرفتاری های گسترده عفونی یا بیماری های غیرعفونی، مردم کشورها در تحریم های ظالمانه، دچار آسیب جدی نشوند؟ امروز به این ساز و کارها پرداخته می شود و استمرار پیدا خواهد کرد و ایران هم به عنوان یکی از کشورهای عضو، نکات بسیار مهمی را مطرح و پیشنهاداتی را در 8 بند، ارائه کردیم.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *