Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

نتایج مطالعات پیش بالینی واکسن پاستوکوآد منتشر شد

نتایج مطالعات پیش بالینی واکسن پاستوکوآد منتشر شد

به گزارش وبدا، نتایج مطالعات پیش بالینی واکسن پاستوکوآد (بر پایه آدنوویروس) انستیتو پاستور ایران در یکی از مجلات معتبر بین المللی منتشر شد.

بنا بر اعلام انستیتو پاستور، واکسن های موجود کووید-19 در دنیا بر اساس فناوری و روش‌های متعددی تولید شده اند که شامل واکسن های غیر فعال شده مانند سینوفارم، واکسن های mRNA مانند فایزر، واکسن های پروتئینی مانند نووواکس و واکسن هایی بر پایه ناقل آدنوویروسی مانند آسترازنکا هستند.

در ایران، واکسن های تولید داخل، بر پایه پروتئین و واکسن های غیر فعال شده است. انستیتو پاستور ایران علاوه بر مشارکت با انستیتو فینلای کوبا در پروژه واکسن پاستوکووک که از فناوری منحصر بفرد پروتیین کونژگه برخوردار است، ساخت واکسن پاستوکوآد بر پایه ناقل آدنوویروس را نیز از مهر 1399 شروع کرد.

لازم به توضیح است فناوری تولید واکسن های بر پایه ناقل آدنوویروس که دارای ویژگی های مهمی از جمله کارآیی قابل توجه و همچنین امکان تولید و بازطراحی سریع می باشند، در اختیار تعداد بسیار معدودی از کشورها قرار دارد.

در طراحی واکسن پاستوکوآد با هدف تولید واکسنی موثر، علاوه بر پروتئین اسپایک که در سایر واکسنهای مشابه استفاده شده، پروتئین نوکلئوکپسید کووید-19 نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

این گزارش حاکیست، پس از انجام مراحل کنترل کیفی و آزمون های پیش بالینی شامل تعیین قدرت ایمنی زایی، تعیین ایمن بودن واکسن و تعیین اثر حفاظتی و پیشگیری، طبق دستورالعمل های سازمان غذا و دارو، مستندات مربوطه به سازمان غذا و دارو ارائه شده است. در نتایج این مطالعه که اخیرا در مجله معتبر بین المللی Vaccine منتشر شده نشان داده شده که این واکسن توانایی تحریک سیستم ایمنی سلولی بر علیه ویروس کووید-19 و نیز تولید آنتی بادی خنثی کننده علیه سویه های مختلف کووید-19 مانند سویه ووهان، لامبدا، دلتا و اومیکرون را داراست.

این اولین پروژه ساخت واکسن کرونا در داخل کشور است که پیش از درخواست مجوز کارآزمایی بالینی، موفق به چاپ نتایج پیش بالینی شده است.

ایجاد زیرساخت تولید واکسن و دارو با بهره گیری از ناقل های آدنوویروسی و بومی کردن این فناوری ارزشمند در کشور حایز اهمیت بسیاری است، زیرا علاوه بر دارا بودن مزیت هایی مانند سهولت تولید انبوه و پایین بودن هزینه تولید این دستاورد به راحتی می تواند در پیشگیری و درمان بیماری های دیگر و سرطان ها مورد استفاده قرار گیرد تا نیاز کشور در مواقع بحرانی و حساس، بدون وابستگی به سایر کشورها، مرتفع شود.

لازم به ذکر است نتایج مطالعه فاز 3 کارآزمایی بالینی واکسن پاستوکووک که سال گذشته توسط انستیتو پاستور ایران در 8 شهر کشور انجام شد هم در یکی از معتبرترین مجلات بین المللی پذیرفته شده است و به زودی منتشر خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *