Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

مراقبت های پس از دریافت واکسن کرونا و عوارض آن

مراقبت های پس از دریافت واکسن کرونا و عوارض آن

 به گزارش وبدا، دکتر پیام طبرسی متخصص بیماری های عفونی، فلوشیپ عفونت در نقص سیستم ایمنی  و استاد دانشگاه به تشریح مراقبت های لازم در افرادیش که واکسن کرونا دریافت کردند، پرداخت. و از عوارض آن گفت.

دکتر پیام طبرسی  گفت: ” افراد دو هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن ایمنی لازم را پیدا می کنند(ممكن است عوارض خفيفي نيز داشته باشند). تا زمانی که ۷۰ درصد جمعیت کشور واکسینه نشده باشند همچنان تمامی افراد جامعه حتی کسانی که واکسن زدند باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.”

به گفته ايشان تا زماني که واکسیناسیون ۷۰ درصدی جمعیت کشور انجام نشود، کسانی که واکسن زده اند نباید در محل های عمومی پرازدحام و  فضاهای بسته و وسایل نقلیه عمومی مثل مترو و تاکسی ماسک خود را بردارند یا این که آزادانه و بدون توجه به محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی به مسافرت رفته یا در مهمانی شرکت کنند.

 افراد واکسینه شده همچنان باید از ماسك استفاده كنند

دکتر پیام طبرسی  گفت: “برخی سالمندان پس از دریافت دوز اول واکسن تصور می کنند که ایمنی پیدا کردند و در تجمعات و مهمانی ها شرکت می کنند که متاسفانه ممکن است باعث ابتلای آنها به بیماری کرونا شود.”

در حال حاضر تعداد زیادی از افرادی که دوز اول واکسن را دریافت کردند دچار بیماری شده و در بیمارستان ها بستری هستند که این امر نشان می دهد تا وقتی دوهفته از تزریق دوز دوم واکسن کووید ۱۹ نگذشته باشد ایمنی لازم در بدن ما ایجاد ايشان تاکید کرد: “زمانی می توانیم در جامعه به شرایط معمول و عادی برگردیم که ۷۰ درصد جمعیت واکسینه شده باشند و تا آن مرحله هنوز فاصله داریم. بنابراین کماکان رعایت نکات بهداشتی برای همه افراد حتی کسانی که واکسن دریافت کردند الزامی است.”

مصرف بيشتر داروها با تزریق واکسن ممانعتی ندارد

به گفته این متخصص بیماری های عفونی، در فردي واكسن زده مصرف داروهایی که قبلا توسط دكتر معالج وی تجویز شده ممنوعیتی وجود ندارد و به جز بعضي داروهایی که باعث سرکوب سیستم ایمنی و در نتیجه عدم پاسخگویی واکسن می شوند همچنان افراد می توانند داروهای قبلی خود را استفاده کنند.

وی داروهایی نظیرمتوتروکسات و یا دوزهای بالای کورتون را از جمله داروهایی برشمرد که باعث عدم پاسخگویی مناسب واکسن می شوند و خاطرنشان کرد: افرادی که این داروها را مصرف می کنند با مشورت و هماهنگی پزشک معالج خود می توانند مدتی قبل و بعد از تزریق واکسن این داروها را قطع کنند تا واکسن اثربخشی لازم را داشته باشد. اما در سایر موارد  داروهای تجویز شده توسط پزشکان ممانعتی با تزریق واکسن ندارد.  

 عوارض ناشی از تزریق واکسن

دکتر پیام طبرسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: “کسانی که پس از تزریق واکسن دچار عوارضی نظیر بدن درد و تب می شوند در صورتی که عوارض آنها خفیف باشد بهتر است تحمل کرده و دارویی مصرف نکنند. اما اگر تب ودرد عضلانی و استخوانی آنها شدید است می توانند از مسکن استفاده کنند که ترجیحا بهتر است استامینوفن مصرف کنند.”

این فلوشیپ عفونت در نقص سیستم ایمنی در ادامه تاکید کرد: “افراد پس از واکسینه شدن نیز باید پروتکل های بهداشتی را همچون گذشته کامل و جدی رعایت کنند. به گفته مرکز CDC امریکا همه افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کردند وقتی در کنار هم  در خانواده قرار دارند می توانند ماسک خود را بردارند که ما هنوز به آن مرحله نرسیدیم بنابراین همچنان استفاده از ماسک  ضروری است.”

 دکتر پیام طبرسی به افراد واکسینه شده توصیه کرد:  “پس از دریافت واکسن مصرف مایعات کافی توصیه می شود تا در صورت ضعف و بیحالی مشکلی برای افراد ایجاد نشود. معمولا عوارض گوارشی کمتر مشاهده می شود اما اگر فردی پس از تلقیح واکسن کرونا دچار حالت تهوع شدید بود می تواند از داروهای ضد تهوع مثل اندونسترون یا دیمیترون استفاده کند.”

این متخصص بیماری های عفونی استحمام پس از تزریق واکسن را بدون مانع برشمرد و گفت: “استحمام هیچ ممانعتی ندارد و افراد می توانند با خیال راحت حمام کنند.”

وی، درد محل تزریق را یکی دیگر از عوارض ناشی از واکسن عنوان کرد و افزود: درد محل تزریق واکسن در روزهای اولیه کاملا عادی است و به تدریج رفع می شود. اما در موارد بسیار نادر ممکن است ورم و آبسه یا هماتوم در محل تزریق واکسن مشاهده شود که در این صورت می توان تا ۴۸ ساعت کمپرس سرد و گرم محل تزریق را انجام داد و در صورت عدم بهبودی،  بزرگتر و شدیدتر شدن ورم و درد و ایجاد تب به پزشک مراجعه کنند.

 بیماری کووید ۱۹ با رعایت پروتکل های بهداشتی قابل پیشگیری است

دکتر پیام طبرسی گفت:  “بیماری کرونا امروزه قابل پیشگیری است. تمام افراد جامعه برای حفظ سلامت خود و عزیزانشان باید پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری و محدودیت های  اعمال شده را رعایت کنند تا واکسیناسیون به طور عمومی در جامعه انجام شود و از شر بیماری رها شویم .”

او در پايان سخنان خود گفت: “تا زمانی که واکسیناسیون عمومی انجام نشده است رعایت نکات بهداشتی بسیار ضرورت دارد. گرچه در حال حاضر آمار بیماران کاهش یافته است اما درصورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها ممکن است وارد پیک بعدی شویم.گ

دکتر مصطفی علوی مقدم متخصص عفونی و فلوشیپ آلرژی ایمونولوژی بالینی و فلوشیپ طب اورژانس دانشگاه نیز در این خصوص تاکید کرد: رعایت پروتکل های سه گانه بهداشتی شامل شست و شوی مکرر دست، ماسک و فاصله گذاری اجتماعی هنوز برای تمامی افراد جامعه الزامی است چه به کووید ۱۹ مبتلا شده باشد یا نشده باشند و چه واکسن تزریق کرده باشند یا نه .

او خاطرنشان کرد: “این تصور که فرد مبتلا به بیماری کرونا پس از بهبودی مجددا به این بیماری مبتلا نمی شود اشتباه است و به تمامی افراد اعم از هایریسک یا غیرهایریسک پس از بهبودی از کرونا و واکسینه شدن توصیه اکید می کنیم که حتما رعایت پروتکل های بهداشتی سه گانه  و تغذیه را انجام دهند. زیرا ممکن است که فرم خفیف بیماری مبتلا شده و بدون آن که متوجه شود به دیگران منتقل کند.”

 وی به افراد توصیه کرد: “پس از تزریق واکسن، برای احتیاط بیشتر، افراد باید در محل واکسیناسیون به مدت ۱۵ دقیقه بمانند. در صورت وجود سابقه واکنش های آلرژیک از جمله آلرژی غذایی ، واکنش به نیش حشرات ، آلرژی دارویی و نظایر آن فرد ۳۰ دقیقه پس از تزریق واکسن باید در محل واکسیناسیون بماند.”

این عضو هیات علمی دانشگاه عوارض شایع بعد از واکسیناسیون را شامل درد ، قرمزی یا تورم محل تزریق ، احساس سنگینی در بازو ، احساس خستگی ، سردرد ، تب ، و درد عضلانی یا علایمی شبیه آنفولانزای خفیف برشمرد که در طول یک تا دو روز بهبود می یابد.

او در ادامه گفت: “اگر بعد از تزریق واکسن، علایم بیماری شدید نظیر سردرد شدید، درد شکم، علایم عصبی، یا هر علامت ناتوان کننده‌ دیگر بروز کرد یا علایم خفیف بیش از ۳ یا ۴ روز ادامه داشت باید به پزشک مراجعه شود. زیرا احتمال دارد بیماری همزمان دیگری وجود داشته باشد.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *