Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

قیمت‌گذاری مواد اولیه دارویی باید ضابطه‌مند شود

قیمت‌گذاری مواد اولیه دارویی باید ضابطه‌مند شود

یکی از مسائل مهم صنعت دارویی کشور، قیمت‌گذاری مواد اولیه دارویی است؛ چندی پیش مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی به مسئله‌ صنعت دارو و به خصوص صنعت تولید مواد اولیه پرداخته و اعلام کرده بود با وجود تخصیص ارز دولتی به این صنعت و علیرغم تأکیدات قانونی مبنی بر قیمت‌گذاری کالاهای مشمول ارز دولتی، متأسفانه محصولات این شرکت‌ها تاکنون قیمت‌گذاری نشده و ماحصل آن شیب تند افزایش قیمت مواد اولیه دارویی بوده که در نهایت به گران شدن دارو و افزایش پرداخت از جیب مردم منجر شده است.

افزایش قیمت مواد اولیه تولید داخل طی سال‌های 1397 تا 1399 در برخی اقلام حتی به 300 تا 800 درصد نیز رسیده که فاصله قابل ملاحظه‌ای با میانگین نرخ تورم در سایر بخش‌های صنعتی دارد.

دکتر بهرام دارایی، رئیس سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ درباره قیمت‌گذاری مواد اولیه دارویی بیان کرد: قیمت‌گذاری مواد اولیه دارویی یکی از دغدغه‌های ماست که باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا هم ارز ترجیحی به این بخش از صنعت دارویی تعلق می‌گیرد و هم قیمت‌گذاری آن ضابطه‌مند و تحت نظارت نیست و در حال پیگیری آن هستیم.

او درباره وضعیت دارویی کشور اظهار داشت: برخی از پزشکان داروهای خارج از فهرست دارویی کشور را تجویز می‌کنند که این امر باعث احساس کمبود دارو می‌شود؛ داروهای خارج از فهرست ممکن است دچار کمبود باشند و تحت پوشش بیمه قرار نداشته باشند. گاهی پزشکان داروهای برند خارجی را تجویز می‌کنند که این برندها با توجه به سیاست ما مبنی بر حمایت از تولید داخل، ممکن است در کشور موجود نباشند.

وی با بیان اینکه کمبود دارو در مقاطعی می‌تواند ناشی از مشکل انتقال ارز نیز باشد، افزود: ارز ترجیحی دارو تا پایان سال تأمین شده و رئیس جمهور خودش پیگیر مسئله داروها است و ما از بیماران برای تأمین داروها حمایت می‌کنیم.

دارایی ادامه داد: کمبودهای دارویی نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری یافته است؛ البته حتی کمبود چند قلم دارو نیز از نظر ما زیاد است زیرا بیماران نیاز به این داروها دارند. با تدابیری که برای تأمین دارو و حمایت بیمه‌ای در سال آینده اندیشیده شده است امیدواریم دغدغه بیماران در این زمینه برطرف شود.

وی درباره علت افزایش قیمت مسکن‌ها گفت: داروی ساده‌ای مانند استامینوفن می‌تواند برای کبد خطر زیادی داشته باشد بنابراین اولاً باید توجه داشت که داروها با صلاحدید پزشک مصرف شوند و از مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنها خودداری شود. ثانیاً برخی داروها نیاز به ارز ترجیحی ندارند و ارز آن‌ها به نیمایی تبدیل شده است که این مسئله علت افزایش قیمت برخی مسکن‌هاست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *