Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

علائمی که باید بعد از تزریق واکسن کرونا جدی بگیرید

علائمی که باید بعد از تزریق واکسن کرونا جدی بگیرید

پس از تزریق واکسن کرونا توصیه می‌شود که اشخاص به مدت نیم ساعت در یک مرکز بهداشت و درمان تحت نظر قرار گیرند، زیرا عوارض و علائم اصلی واکسیناسیون در این بازه زمانی اتفاق می‌افتد.

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری: “تهوع، استفراغ، غش کردن، برخی از واکنش‌های آلرژیک مانند خارش، اختلالات تنفسی و کوتاهی تنفس از جمله علائم و عوارض تزریق واکسن است، تداوم عوارض تزریق واکسن بعد از یک هفته باید به پزشک اطلاع داده شود.”

عاصفه عباس‌زاده گفت: “با توجه به اینکه تهوع، استفراغ، غش کردن، خارش، اختلالات تنفسی و کوتاهی تنفس از جمله عوارض تزریق واکسن است بنابراین پس از تزریق واکسن کرونا توصیه می‌شود که اشخاص به مدت نیم ساعت در یک مرکز بهداشت و درمان تحت نظر قرار گیرند، زیرا عوارض اصلی واکسیناسیون در این بازه زمانی اتفاق می‌افتد.”

عباس‌زاده در ادامه: “زمان و مکان تزریق دوز دوم واکسن نیز باید به هنگام تزریق دوز اول از تزریق کننده واکسن سوال شود.”

وی افزود: “درد، تورم، قرمزی و سفت شدن محل تزریق واکسن و تب را از دیگر عوارض واکسن کرونا است. این عوارض عمدتا تا ۲ روز ادامه می‌یابد و مصرف مایعات می‌تواند این علائم را کاهش و سریع‌تر برطرف کند.”

عباس‌زاده خاطرنشان کرد: “مصرف استامینوفن نیز در صورت وجود تب پس از واکسیناسیون هر ۸ ساعت توصیه شده و با گذشت بیش از یک هفته باید به پزشک اطلاع داده شود.”

او یادآوری کرد: “اما در صورت بروز این علائم (در تزریق دوز اول واکسن) نیز جز با دستور قطعی پزشک نباید از زدن دوز دوم اجتناب شود.”

“بدن ۲ الی ۴ هفته پس از تزریق دومین دوز واکسن ایمن می‌شود”

عباس زاده همچنین تاکید کرد: “بدن قبل از ۲ تا ۴ هفته بعد از تزریق دوز دوم واکسن ایمن نشده و بنابراین رعایت پروتکل‌های بهداشتی پس از واکسیناسیون نیز ضروری است.”

وی اضافه کرد: “شست وشوی دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه، حفظ حداقل یک متر فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات و ملاقات در فضاهای بسته و تشویق دیگران به رعایت ضوابط بهداشتی به ویژه ماسک زدن باید مورد توجه قرار بگیرد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۴۶ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *