Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

دیکلوگزاسیلین چیست؟

دیکلوگزاسیلین چیست؟

دیکلوگزاسیلین یک نوع آنتی‌بیوتیک پنی‌سیلین است که برعلیه باکتری های بدن می‌جنگد. این دارو برای درمان انواع مختلف عفونت که توسط باکتری ها ایجاد می شود مانند برونشیت، پنومونی یا استافیلوکوک (که به آن استاف نیز گفته می شود)، استفاده می شود.

موارد مصرف دیکلوگزاسیلین

درمان عفونت‌های ناشی از استافیلوکوک‌های تولید کننده پنی‌سیلیناز

 

عوارض جانبی دیکلوگزاسیلین

اسهال، درد شکمی، حالت تهوع

 

موارد منع مصرف

1-حساسیت به dicloxacillin، سایر پنی سیلین ها یا هر مؤلفه فرمولاسیون

2-درمان اولیه عفونت های شدید

3-استفاده همزمان با واکسنهای زنده باکتریایی

 

تداخلات دارویی

دمکلوسیکلین , مایکوفنولات موفتیل , متوترکسات , نیمودیپین , ویتامین کا , کلوزاپین , پروبنسید , واکسن ب ث ژ داخل مثانه ای , آسمتاسین , واکسن حصبه (تیفوئید) , واکسن کلرا , سارسایکلین

 BCG Vaccine (Immunization), CYP2C19 Substrates (High risk with Inducers), Lactobacillus and Estriol, Sodium Picosulfate, Tetracyclines, Vitamin K Antagonists (eg, warfarin).

هشدارها

1-تداخل با تست ها :احتمال بروزمثبت کاذب پروتئینهای سرم و ادرار. مثبت کاذب در اسید اوریک، استروئیدهای ادرار. ممکن است در آزمایشات گلوکز ادرار با استفاده از تست cupric sulfate اختلال ایجاد کند (Benedict’s solution, Clinitest®). ممکن است آمینوگلیکوزیدها را در شرایط آزمایشگاهی غیرفعال کند.

2-ازدیاد حساسیت شدید و گاه به شدت کشنده (شوک آنافیلاکسی با collapse) در بیماران تحت درمان با پنی سیلین گزارش شده است. درمان فقط پس از یک تاریخچه جامع دارویی و آلرژی شروع شود. با احتیاط در بیماران با سابقه آلرژی قابل توجه و یا آسم استفاده شود. در صورت بروز واکنش ازدیاد حساسیت، استفاده دارو قطع شده و درمان مناسب انجام داده شود.

3- استفاده طولانی مدت ممکن است منجر به اضافه شدن عفونت قارچی یا باکتریایی، از جمله اسهال وابسته به کلستریدیم دیسفیل (CDAD) و کولیت پسودوممبران شود. CDAD دو ماه پس از درمان مشاهده شده است.

4- دارو در نوزادان با احتیاط استفاده شود زیرا حذف داروبه  کندی صورت می گیرد.

نکات قابل توصیه

1-در صورت داشتن حساسیت به این دارو یا به سایر آنتی بیوتیکهای پنی سیلین، نباید از این دارو استفاده شود، مانند:

آموکسی سیلین , آمپی سیلین , کاربنی سیلین , اکساسیلین ,پنی سیلین

2-برای اطمینان از بی خطری این دارو، در صورت وجود موارد زیر به پزشک اطلاع داده شود:

آسم – بیماری معده (تهوع، استفراغ، مشکلات گوارشی) – بیماری کبدی – بیماری کلیوی – یک اختلال خونریزی یا لخته شدن خون – سابقه اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها – سابقه هر نوع آلرژی (به خصوص سفالوسپورین ها مانند Ceclor, Ceftin, Duricef, Keflex, and others)

3-این دارو می تواند باعث کم شدن اثر قرص های ضد بارداری شود. از پزشک در مورد استفاده از روش جلوگیری از بارداری غیر هورمونی (کاندوم، دیافراگم با اسپرم کش) برای جلوگیری از بارداری سؤال شود.

4-این دارو با یک لیوان آب کامل و بعد از غذا مصرف شود. برای جلوگیری از سوزش سر دل یا تحریکات معده، هنگام خوابیدن، نباید این دارو مصرف شود.

5-از این دارو برای مدت زمان کامل تجویز شده استفاده شود. علائم ممکن است قبل از بهبود عفونت رفع شود. قطع دوز همچنین ممکن است خطر ابتلا به عفونت دیگری را که در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم است، افزایش دهد. این دارو عفونت ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نمی کند.

6-داروهای آنتی بیوتیکی می توانند باعث اسهال شوند که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر اسهال آبکی بوده یا شامل خون باشد، با پزشک تماس گرفته شود. از داروهای ضد اسهال استفاده نشود مگر اینکه پزشک دستور آن را بدهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *