Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

آغاز واکسیناسیون عمومی در فازهای بعدی، در تابستان

آغاز واکسیناسیون عمومی در فازهای بعدی، در تابستان

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی، در بیست و هفتمین آیین پویش ره سلامت که با افتتاح همزمان پروژه های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی دزفول همراه بود، اظهار کرد: "بسیار خرسندم که امروز زیارت خاک مطهر خوزستان نصیبم شد."

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی، در بیست و هفتمین آیین پویش ره سلامت که با افتتاح همزمان پروژه های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی دزفول همراه بود، اظهار کرد: “بسیار خرسندم که امروز زیارت خاک مطهر خوزستان نصیبم شد.”

او همچنين افزود: “جای خرسندی است که امروز خاک مقدس خوزستان را که به خون های پاک و منزهی آغشته شده، را دوباره می بویم و سجده می کنم. دزفول پایگاه مقاومت و ایستادگی بود. مردمان بزرگوار دزفول، لحظه ای شهر را ترک نکردند و مانند کوه ایستادند و دشمن را عصبانی و مایوس کردند.”

آقاي نمكي تاکید کرد: “بزرگترین حقارت برای دشمن این است که هر چه فشار را بیشتر می کند، می بیند طرفی که فشار را تحمل می کند، مقاوم تر، شادتر و محکم تر می شود. مردم دزفول با مقاومت شان ثابت کردند که عشاق بی بدیل پروردگار هستند و این در سابقه این سرزمین ماندگار شد و برای ایجاد یاس و ناامیدی در دل دشمن، الگو و مدل شد و این شیوه ای بود که بعد از سال های جنگ تحمیلی هم تجربه کردیم.”

وزیر بهداشت افزود: “در اوج تحریم های ظالمانه، موج بیماری کرونا به ایران رسید و باز هم بسیجی ها در طرح سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی، کمک های زیادی کردند و دستاوردهای بزرگی برای ایران کسب شد. تجربه ما در مدیریت بیماری در این اقلیم گسترده و پراکنده، گرانسنگ است. خداوند به ما آموخت که از آموزه های دفاع مقدس بهره بگیریم و در کنار یکدیگر با شیوه ای جهادی و بسیجی و با همدلی و وفاق کار را دنبال کنیم.”

دکتر نمکی گفت: “دفاع مقدس و دفاع از سلامت مردم ایران، تفاوت هایی داشت. گرچه در دوران دفاع مقدس سربازان و سرداران زیادی را از دست دادیم، اما در دفاع از سلامت مردم ایران، سردار بیشتر از سرباز از دست دادیم، در حالیکه در دفاع مقدس، سرباز و بسیجی بیشتر از سرداران رشید را از دست دادیم. یکی از دردناک ترین لحظاتی که در این ایام سپری می کردم، زمانی بود که سردارانی در دفاع از سلامت را از دست دادیم که هیچ کس هیچ وقت جای آنها را پر نخواهد کرد.”

وی افزود: “مقاومت مردم خوزستان و دفاع مقدس برای ایران تبدیل به یک فرهنگ شد که آن فرهنگ چاشنی توفیق ما در مبارزه با کرونا شد. همدلی، وفاق، حضور و مشارکت نیروهای نظامی، جهادی، طلبه ها، سازمان های مردم نهاد و روحانیت، کارهای کمی نبود. در اوج کرونا و در اوج تحریم، هم مبارزه کردیم و هم ساختیم. سردار سلیمانی می گفت، “ما ملت امام حسینیم” یعنی هم می جنگیم و هم تاریخ می سازیم.”

وزیر بهداشت گفت: “امسال و سال گذشته پربارترین دوران ساخت و ساز زیرساخت های نظام سلامت بود. در ایام کرونا، حدود 3 هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم، در حالیکه در طول تاریخ کشور حدود 7 هزار و 500 تخت آی سی یو ایجاد شده بود، اما در طول یکسال، سه هزار تخت اضافه کردیم. 460 اکسیژن ساز به بیمارستان های کشور رساندیم. در پیک چهارم بیماری، 66 دستگاه اکسیژن ساز به بیمارستان های کشور ارسال کردیم تا نفسی تنگ نشود. این افتخار بود که حتی یک بیمار در پیک چهارم با ویروس انگلیسی، بیرون از بیمارستان ها سرگردان نشد.”

دکتر نمکی گفت: “امسال و سال گذشته هر ماه حدود هزار و 300 تخت بیمارستانی راه اندازی کردیم. 13 هزار تخت در طول یکسال به ظرفیت بیمارستان ها اضافه می شود. هزار و 400 پروژه بهداشتی اعم از خانه بهداشت، مرکز بهداشتی و درمانی افتتاح می شود که در تاریخ کشور نظیر ندارد و چنین رکوردی وجود ندارد. بیشترین تختی که در یک سال راه اندازی می شد، حدود 4 هزار تخت بوده و اینها در حالی بود که ما در سال گرفتاری در باتلاق کرونا، این اقدامات را انجام دادیم.”

وزیر بهداشت گفت: “همانگونه که مقام معظم رهبری و رییس جمهور فرمودند، در میدان و دیپلماسی اگر پا به پای همدیگر نرویم، زبان چانه زنی در عرصه دیپلماسی نخواهیم داشت. نمی توان با دنیای قلدر با زبان نرم حرف زد، اول باید مشت پر داشته باشی، بعد با زبان نرم حرف بزنی، با مشت خالی جز زبان خشونت، نمی شنوی.”

دکتر در ادامه گفت: “در سازمان برنامه و بودجه، یک ردیف برای تقویت بنیه دفاعی و موشک قرار دادیم و به عزیزان گفتم هر چه نقطه زن داشته باشید، منابع آن را تامین می کنیم. گفتم هنوز داغ شیون مردمان خوزستان، دزفول و ایلام و سایر مناطق در دوران جنگ، در گوشم می پیچد و همه تلاشم را خواهم کرد تا این کار را پیش ببریم.”

وی بیان کرد: “خدا را شکر می کنیم که امروز هزاران پایگاه شلیک موشک داریم، البته با هیچ کشوری در دنیا، دعوا نداریم. قرار نیست به جایی تجاوز کنیم چون مرام ما، تجاوزگری نیست، اما امروز هم نمی نشینیم تا برای ما موشک پرتاب کنند و بی جواب بگذاریم. امروز با همت رزمندگان بسیجی مانده از دفاع مقدس و آنهایی که بعدا پیوستند، دیگر کسی نمی تواند دزفول و گوشه ای از سرزمین ما را دچار آشوب کند.”

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: “تردید ندارم که به زودی بر بیماری کووید19 فائق خواهیم آمد و به آبروی همه مقربین و شهدا، واکسن ایرانی را با صدای بلند و با عزت و سربلندی به دنیا معرفی خواهیم کرد. در خرداد، اولین تزریق های واکسن ایرانی را در کنار واکسن های وارداتی خواهیم داشت.”

دکتر نمکی در پایان تاکید کرد: “برنامه ما این است که تا پایان خرداد، گروه های آسیب پذیر شامل افراد بالای 60 سال و بیماران صعب العلاج و خاص را واکسینه کنیم، در تابستان واکسیناسیون عمومی را در فازهای بعدی شروع کنیم و برآورد ما این است که زودتر از آنچه که در سند ملی واکسیناسیون کووید19 اشاره کردیم، بتوانیم واکسیناسیون را به پایان برسانیم.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *