Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

درباره عوارض مصرف اشتباه ویتامین D چه می‌دانید؟

درباره عوارض مصرف اشتباه ویتامین D چه می‌دانید؟

فرناز مشیری متخصص زنان و زایمان، با بیان اینکه کمبود ویتامین D در زنان و مردان شیوع دارد و می‌تواند آسیب‌های فراوانی برای سلامتی افراد ایجاد کند، گفت: کمبود ویتامین D باعث برخی اختلالات باروری و تخریب یا کاهش تعداد اسپرم در آقایان و بروز ناباروری می‌شود.

 درباره عوارض مصرف اشتباه ویتامین D چه می‌دانید؟

درباره عوارض مصرف اشتباه ویتامین D چه می‌دانید؟

خانم مشیری افزود: ویتامین D محلول در چربی است و بیماری‌های آلزایمر، دیابت، ام اس و بروز برخی موارد سقط جنین نیز با کمبود این ویتامین در بدن رابطه مستقیم دارد.

عضو هیأت درمانی دانشگاه علوم پزشکی با ابراز نگرانی از مبتلا شدن به بیماری آلزایمر به دلیل کمبود ویتامین D در بدن افراد سالمند، گفت: مقدار دقیق این ویتامین در بدن باید به وسیله آزمایش خون سنجیده شود ولی اگر آلزایمر بر اثر کمبود این ویتامین به وجود بیاید، تقریباً غیر قابل درمان خواهد بود و کنترل آن ممکن نیست.

مشیری تاکید داشت که خوردن یک دوز واحد از ویتامین D مثلاً دوز پنجاه هزار در طول 1 ماه یا هر دو هفته یکبار اشتباه می‌باشد و پیامدهای خاص خود را به همراه دارد.

این متخصص زایمان و نازایی با بیان اینکه تزریق و یا استفاده دوز بالای خوراکی برای افراد دچار کمبود ویتامین D یا سو جذب باید طبق دستور پزشک تجویز شود، افزود: البته آمپول‌های خوراکی نیز در دنیا وجود دارد که بهتر هستند.

وی در ادامه افزود: خوردن قرص یا کپسول ژله ای ویتامین D با دوز پنجاه هزار در فواصل زمانی طولانی (ماهانه یا هفتگی) باعث افزایش حجم ناگهانی این ویتامین در خون شده و سپس سریع کاهش میابد.

مشیری در ادامه گفت: مصرف قرص خوراکی هزار واحدی ویتامین D برای افرادی که کمبود آن را دارند به طور مداوم هر شب قبل از خواب توصیه می‌شود. خوردن ویتامین D در طول صبح یا ظهر توصیه نمی‌شود ولی متأسفانه عده‌ای از مردم آن را اشتباه مصرف می‌کنند؛ باید دانست که مؤثرترین زمان خوردن آن در شب است.

دکتر مشیری افزود: هورمون پاراتیروئید به طور شبانه از غده کوچکی پشت غده تیروئید ترشح می‌شود که وظیفه‌اش افزایش کلسیم خون می‌باشد؛ بدین ترتیب مواد معدنی استخوان نیز همراه با کلسیم طی همین فرآیند جدا می‌شود (سونامی استخوان)؛ در نهایت کمبود کلسیم و املاح معدنی در استخوان یکی از علل مهم پوکی استخوان است.

عضو انجمن متخصصین زنان ایران تصریح کرد: وقتی قرص ویتامین D با دوز هزار واحد یا طبق تجویز پزشک هر شب به طور ثابت مصرف می‌شود جلوی تأثیر بد هورمون پاراتیروئید روی استخوان‌های بدن را می‌گیرد.

مشیری تاکید کرد: مصرف انواع داروی تقویتی، مکمل یا ویتامین‌ها مانند شمشیر دو لبه است، ولی اگر درست و در جایگاه خود استفاده شود اثرات سودمندی خواهند داشت؛ مصرف زیاد و یا کمبود آن در بدن آسیب‌های جبران ناپذیر مربوط به خود دارد.

وی در پایان یادآور شد: ویتامین D باید به مقدار مناسب، هر شب مصرف شود تا جلوی تأثیر “سو” هورمون پاراتیروئید بر روی استخوان‌ها گرفته شود.

منبع: خبرگزاری مهر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *