Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

تلاش سازمان غذا و دارو برای تولید و واردات داروی بیماران تالاسمی

تلاش سازمان غذا و دارو برای تولید و واردات داروی بیماران تالاسمی

به نقل از خبرگزاری تسنیم، دکتر حمیدرضا اینانلو  درباره تأمین داروی بیماران تالاسمی اظهار کرد: با تأمین ماده اولیه تولید داروهای بیماران تالاسمی تا پایان سال مشکلی برای داروهای بیماران تالاسمی در سال جدید نخواهد بود؛ آنچه وظیفه سازمان غذا و دارو است حفظ امنیت و سلامت بیماران بوده و وقتی از تولید حمایت می‌کنیم که سلامت بیماران تأمین شود.

وی افزود: در این مسیر اگر سلامت بیماران با واردات تأمین شود حتما از این راه نسبت به تأمین سلامت بیمار اقدام خواهد شد؛ اگرچه در سال‌های اخیر تولید توانسته سلامت بیماران را تأمین کند. مدت‌هاست داروهای مرتبط با بیماری تالاسمی و داروهای آهن‌زدا در کشور تولید می‌شود. در کنار واردات که توسط یکی از شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز این داروها را تولید می‌کنند.

مدیرکل امور داروی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: گاهی اوقات در اظهارنظرها اینگونه قلمداد می‌شود که سازمان غذا و دارو اهتمامی برای واردات داروی این بیماران ندارد در صورتی که این سازمان همه تلاش خود را انجام داده است که دارو به صورت تولید داخل و واردات در دسترس بیماران قرار گیرد.

وی ادامه داد: سیاست سازمان غذا و دارو حمایت از تولید داخل و محدودیت واردات است؛ در گزارش‌هایی که انجمن تالاسمی ارائه داده است  نسبت به مصرف داروهای تولید داخل مقاومت  وجود دارد، البته  که اجباری برای مصرف داروهای تولید داخل وجود ندارد اما هدف، حمایت از تولید داخل است، هر چند همیشه تلاش شده داروی وارداتی نیز در دسترس باشد.

اینانلو بیان داشت: یکی از شرکت‌های معتبر تولید کننده داخلی، قول تولید برند اصلی داروی خوراکی بیماران تالاسمی را داده بود که علاوه بر مشکلات ارزی به تازگی موفق به واردات گرانول شده و به زودی این مشکل حل خواهد شد. همچنین با قید فوریت، برای واردات دسفرال و جیدنیو اقدام کرده‌ایم؛ در مورد داروی دسفرال شرکت تولید کننده خارجی عنوان کرده است که این دارو را فقط برای کشورهای ایران و عراق تولید می‌کند در حالی که در هیچ جای دنیا دیگر فرم تزریقی را مصرف نمی‌کنند و فقط در صورت افزایش قیمت، حاضر به تأمین است و ما نیز موافقت کردیم؛ اما بنا به دلایلی که ما در جریان آن نیستیم این شرکت این دارو را تأمین نکرده است.

به گفته مدیر کل امور داروی سازمان غذا و دارو شرکت‌های تولید داخل، ژنریک دو داروی “دسفرال” و “جیدنیو” را تأمین می‌کنند و مشکلی برای تامین آن نداشته‌اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *