Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

تتراسیکلین چیست؟

تتراسیکلین چیست؟

تتراسیکلین یک داروی آنتی بیوتیک است که جهت درمان برخی عفونت های باکتریایی استفاده میشود. این دارو در درمان عفونت‌های مربوط به قفسه سینه، دهان، دستگاه تناسلی و عفونت های ناشی از بعضی گزش ها و گاز گرفتگی حیوانات تجویز و استفاده میشود. تتراسایکلین همچنین میتوان جهت درمان ناراحتی های پوستی مزمن مانند آکنه (جوش های چرکی) و رزاسه (جوش های قرمز) تجویز و استفاده شود.

 

تتراسيكلين

موارد مصرف تتراسیکلین

این دارو در درمان تشدید برونشیت مزمن،عفونت های ناشی از بروسلا، کلامیدیاف میکوپلاسما وریکتزیا و نیز در درمان آکنه ولگاریس و افوزیون پلورال ناشی از سیروز یا بیماری های بد خیم مصرف می شود.

عوارض جانبی تتراسیکلین

تهوع، استفراغ،اسهال، عفونت ثانویه ناشی از میکروارگانیسم های مقاوم وبندرت واکنش های آلرژیک با مصرف این دارو گزارش شده است. سردرد و اختلالات بینایی ممکن است نشانه افزایش فشار داخل جمجه باشند. همچنین درد، قرمزی، تورم یا سایر علایم تحریک با مصرف موضعی این دارو نیز گزارش شده است.

توصیه های دارویی تتراسیکلین

1- دوره درمان این دارو ممکن است چندین ماه طول بکشد.
2- از مصرف همزمان داروهای آنتی اسید، مکمل های حاوی کلسیم و آهن، ملین های حاوی منیزیم و سدیم بی کربنات، شیر لبنیات طی 3-1 ساعت پس از مصرف این دارو باید خودداری شود.
3- بیمار نباید به مدت طولانی در معرض نور آفتاب یا لامپ‌های دارای اشعه ماوراءبنفش قرار گیرد.
4- دوره درمان با این دارو باید کامل شود.
5- نوع کپسولی این دارو باید همراه با مقدار زیادی آب مصرف شود.

پیش از مصرف تتراسیکلین

در صورتی که باردار هستید یا شیرده میباشید، مصرف این دارو برای شما مجاز نمی‌باشد و عوارض به همراه خواهد داشت.

استفاده از این دارو برای کودکان زیر ۱۲ سال عوارض دندانی و شنوایی دارد و میتوانند برگشت ناپذیر باشند.

اگر که سابقه نقص عملکرد کبدی و کلیوی را دارید حتما پیش از شروع استفاده این دارو با پزشک خود مشورت نمایید.

در صورتی که مبتلا به بیماری‌های التهابی نظیر لوپوس یا بیماری های عضلانی مانند میاستنی گراویس می‌باشید، مصرف این دارو امکان دارد موجب تشدید علائم بیماری شما گردد.

بدلیل این که تتراسایکلین با بسیاری از داروها می تواند تداخل ایجاد نماید، لذا قبل از استفاده از هرگونه دارو، فرآورده مکمل یا گیاهی حتما با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

در صورت سابقه ی حساسیت به تتراسایکلین یا سایر داروهای آنتی بیوتیک، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه مصرف تتراسیکلین

مقاومت میکروبی یکی از مشکلات جهانی می باشد که با سرعت زیادی رو به افزایش است ودر صورتی که مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها در دنیا ادامه یابد با مشکلات تهدید کننده ی حیات مواجه خواهیم شد.

هنگامی كه اين داروها بدون تجويز پزشك، با مقدار نامناسب يا طول درمان نامناسب استفاده شوند، نه تنها اثرات مطلوب براي خود فرد ندارند بلكه باعث میشود باكتري هاي موجود در بدن آن فرد ریشه کن نشود و علاوه بر آن، باكتري‌هايي كه در مجاورت دارو قرار گرفته اند اما از بين نرفته اند، نسبت به اين دارو مقاوم میشوند.

اين مسأله منجر به ايجاد نسل جديد و مقاومي از ميكروب‌ها ميشود كه ديگر به سادگي به داروهاي آنتي بيوتيكي موجود، پاسخ نمي دهند. از آنجا كه عموماً عفونت ها مسری می باشند مصرف بي رويه ی آنتی بیوتیک ها نه تنها براي خود فرد بيمار بلكه براي ساير افراد جامعه نیز مشکل آفرین می باشد.

این دارو را دقیقا طبق دستور پزشک و بصورت منظم، مصرف نمایید. با توجه به میزان و نوع عفونت، ممکن است لازم باشد ۳ تا ۴ نوبت در روز دارو مصرف نمایید.‎در صورتی که از

تتراسیکلین جهت درمان آکنه یا رزاسه استفاده می نمایید احتمالا این دارو بصورت دو نوبت در روز برای شما تجویز خواهد شد.

دارو را در ساعات مشخصی از روز مصرف نمایید تا نوبت مصرف دارو را فراموش نکنید.

کپسول خوراکی تتراسیکلین رانیم تا یک ساعت پیش از غذا یا دو ساعت پس از غذا (با معده خالی) همراه با یک لیوان آب ببلعید.

شیر یا سایر فرآورده های لبنی، مکمل آهن و کلسیم را حداقل با ۲ ساعت فاصله از زمان مصرف تتراسیکلین مصرف نمایید.

از آنجایی که این دارو می تواند موجب تحریک مری و گلو گردد، حداقل نیم تا یک ساعت پس از مصرف دارو، دراز نکشید و خم نشوید و از مصرف دارو پیش از خواب خودداری نمایید.

در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، به محض بخاطر آوردن، دارو را مصرف کنید و سعی نمایید در تعداد کپسول تجویز شده در هر روز را مصرف نمایید اما از مصرف دو نوبت دارو در یک زمان خودداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *