Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

الزاماتي كه نامزد هاي انتخاباتي بايد در دوره کرونا رعايت كنند

الزاماتي كه نامزد هاي انتخاباتي بايد در دوره کرونا رعايت كنند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین وضعیت این بیماری در کشور را تشریح کرد و درباره واکسیناسیون سنین ۷۰ سال به بالا، گفت: افراد بالای ۷۰ سال بعد از ارسال پیامک به مراکز مراجعه کنند و کسانی که پیامک دریافت نکردند فعلا مراجعه نکنند تا پیامک دریافت کنند. نوبت واکسیناسیون نمی‌سوزد و واکسن به اندازه کافی داریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ” افراد بالای ۷۰ سال بعد از ارسال پیامک به مراکز مراجعه کنند و کسانی که پیامک دریافت نکردند فعلا مراجعه نکنند تا پیامک دریافت کنند. نوبت واکسیناسیون نمی‌سوزد و واکسن به اندازه کافی داریم. “

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رییسی، در حاشیه برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار کرد: “در جلسه امروز مباحث مهمی داشتیم و مروری بر وضعیت روند بیماری در کشور داشتیم‌. خوشبختانه درحال حاضر براساس نمودارها، روند نزولی در اکثر استان‌ ها به سرعت ادامه پیدا می کند که خبر خوبی است، اما در برخی استان ها به ویژه استان ‌های جنوبی مانند استان‌ های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، باید مراقبت بیشتری صورت گیرد، به ویژه اینکه نگران گسترش سوش ویروس هندی و آفریقایی در این استان ها هستیم و اگر پروتکل‌ ها به درستی رعایت نشود، ممکن است مانند خوزستان که ابتدا سوش ویروس انگلیسی در آنجا شایع شد و سپس به سایر نقاط کشور رسید، این روند در این ۳ استان‌ نیز تکرار شود. در حال حاضر، روند در این ۳ استان تقریبا در حال کنترل است و مابقی استان ‌ها روند نزولی خوبی طی می‌ کنند که امیدوارم مستمر باشد.”

مردم به سفر نروند

وی افزود: “معمولا بعد از ماه رمضان برخی جشن‌ ها و عروسی ها بیشتر می‌ شود و نیاز به دقت بیشتری است. از طرفی گرم شدن هوا و روشن کردن کولرها به ویژه در مناطق گرمسیر بدون بازکردن درب و پنجره و عدم گردش هوا عامل خطری برای انتشار ویروس کرونا است.”

وی گفت: “معمولا در اواخر بهار و تابستان، سفرها آغاز می شود که از مردم عزیز می‌ خواهیم مطلقا به سفر نروند.”

تبلیغات انتخاباتی سالم و تجمع حداقلی

دکتر رییسی گفت: “تجمعات و دورهمی ‌ها هم در انتقال بیماری بسیار بسیار موثر است، درخصوص تدوین پروتکل های بهداشتی برای انتخابات پیش رو، هدف اصلی ما این است که محیط به گونه ای سالم و پروتکل ها تا اندازه ای اطمینان بخش باشند که منجر به حضور و مشارکت باشکوه مردم شود. پیداست که اگر مردم از حیث حفظ سلامتی شان آسودگی خاطر نداشته باشند، برای حضور تردید خواهند داشت، لذا کاندیداها و ستادها باید به این موضوع توجه ویژه کنند تا پروتکل های بهداشتی به صورت حداکثری رعایت شود.”

هرگونه تجمع در فضاهای بسته ممنوع است

وی در این خصوص افزود: “در این راستا، برای تبلیغات نامزدها، اصل را بر تبلیغات سالم با اولویت حفظ سلامتی مردم و تجمع های حداقلی درنظر گرفته ایم. هرگونه تجمع در فضاهای بسته مانند مساجد، سالن های اجتماع، مساجد، تالارهای پذیرایی و سالن های ورزشی، ممنوع است. اما در فضاهای باز مانند استادیوم ها و سالن های ورزشی روباز و فضای باز مراکز آموزش عالی و مدارس، این امکان وجود دارد که ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک، نامزدهای انتخاباتی بتوانند سخنرانی های خود را برگزار کنند.”

همچنین مورد توصیه های کلی در نحوه برگزاری تبلیغات انتخاباتی گفت: “در هر هشت مربع در فضای باز، حداکثر یک نفر قرار گیرد که باید فضاهای بزرگتری درنظر گرفته شود، مثلا استادیوم ها می توانند حداکثر با 30 درصد ظرفیت در فضای باز فعالیت کنند. مسئولین هم به گونه ای برنامه ریزی کنند که ورود و خروج شرکت کنندگان کنترل شده و پروتکل های بهداشتی نیز عایت شود. وزارت کشور و استانداران موظف شدند که در هر استان اقدامات مناسب با شیوه نامه های وزارت بهداشت را انجام داده و فضاها را در اختیار نامزدها قرار دهند. هرگونه تجمع در فضای سربسته ممنوع است. البته برای ستادهای انتخاباتی با توجه به رنگ بندی شهرستان ‌ها در مناطق قرمز ۱۵ نفر، نارنجی ۲۰ نفر و زرد ۳۰ نفر می‌ توانند در فضای بسته با رعایت پروتکل‌ ها حضور داشته باشند.”

او همچنین تاکید کرد: “برگزاری هرگونه مراسم استقبال و راه اندازی کارناوال های و کاروان های تبلیغاتی مطلقا ممنوع است. از طرفی صدا و سیما در کاهش تجمعات نقش مهمی برعهده دارد و میزان برنامه هایش را افزایش داده است. وزارت ارتباطات نیز موظف است ترتیبی اتخاذ کند که اختلالات اینترنتی و غیره، به حداقل برسد و دسترسی به اطلاعات وجود داشته باشد. به طورکلی در بحث انتخابات، ستاد مرکزی، ستادهای استانی و شخص نامزدها باید مسئولیت بپذیرند و بر رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید داشته باشند تا از رعایت پروتکل ‌ها اطمینان حاصل کنیم. “

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: در زمان رای گیری تعداد صندوق‌ ها افزایش یافته و تمهیدی اندیشیده شده که فاصله گذاری برای افرادی که می خواهند رای دهند رعایت شود و صف با فاصله باشد و خط کشی منظمی وجود داشته باشد و بیشتر در فضای باز حضور داشته باشند، درست است که صندوق ‌ها ممکن است در فضای بسته باشد، اما به گونه ‌ای تنظیم کنند که تعداد افرادی که وارد فضای سربسته می شوند حداقلی باشد. امیدواریم با حداکثر تلاش انتخابات پرشور با سلامتی و مشارکت بالا داشته باشیم.

توضیح آخرین اوضاع واکسیناسیونکرونا در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه درخصوص آخرین اخبار از واکسیناسیون کرونا، تصریح کرد: حدود ۵.۵ میلیون دوز واکسن در سطح کشور توزیع کردیم و تاکنون بالغ بر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارنفر واکسینه شدند. افراد بالای ۸۰ سال به اتمام رسید و ۷۵ ساله‌ ها هم از هفته قبل آغاز شد.

دکتر رییسی توضیح داد: “از امروز واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال شروع شده است و این افراد با مراجعه به سایت salamat.gov.ir ثبت نام می کنند و تا فردای آن روز برایشان پیامک‌ می‌ رود و زمان و مکان تزریق واکسن را اطلاع می ‌دهیم تا با خیال راحت واکسن دریافت کنند.”

وی افزود: “امیدواریم طی این هفته افراد بالای ۷۰ سال را واکسینه کنیم تا از یکشنبه هفته آینده بتوانیم واکسیناسیون بالای ۶۵ سال را آغاز کنیم و ۱۰ روز بعد هم افراد بالای ۶۰ سال را آغاز کنیم. با اتمام واکسیناسیون بالای ۶۰ ساله‌ ها یعنی ما قسمت عمده فاز دوم واکسیناسیون که سالمندان و بیماران زمینه ‌ای هستند را واکسینه کردیم.”

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان تاکید کرد: “افراد بالای ۷۰ سال بعد از ارسال پیامک به مراکز مراجعه کنند و کسانی که پیامک دریافت نکردند فعلا مراجعه نکنند تا پیامک دریافت کنند. نوبت واکسیناسیون نمی ‌سوزد و واکسن به اندازه کافی داریم.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *