Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

افزایش احتمال خونریزی مغزی با مصرف روزانه آسپرین

افزایش احتمال خونریزی مغزی با مصرف روزانه آسپرین

سال های زیادی است که افراد مسن روزی یک عدد آسپرین بچه مصرف می کنند تا از حمله قلبی یا سکته پیشگیری کنند. حال مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که مصرف این قرص چنین مزایایی را ندارد.

محققان دریافتند که خطر خونریزی مغزی در هنگام استفاده از آسپرین با دوز پایین بر هر مزیت بالقوه ای در برابر سکته مغزی برای افراد مسن تقریبا سالم بیشتر است.

حقیقتا، در میان بیش از ۱۹۰۰۰ سالمند که در این مطالعه شرکت کردند، کسانی که روزانه آسپرین با دوز پایین برای چندین سال استفاده می‌کردند، هیچ کاهشی در خطر سکته مغزی ایسکمیک آنها (نوعی که ناشی از لخته شدن خون است) وجود نداشت.

با این وجود، آنها در مقایسه با بیمارانی که قرص‌ های دارونما مصرف می‌کردند، ۳۸٪ بیشتر در معرض خطر خونریزی مغزی بودند.

کارشناسان می‌گویند این یافته‌ها با آخرین توصیه‌ها درباره آسپرین با دوز پایین مطابقت دارد: بیشتر افرادی که سابقه بیماری قلبی عروقی، از جمله حمله قلبی یا سکته مغزی ندارند، باید از مصرف آن پرهیز کنند.

سالهای زیادی است که به افراد میانسال و مسن‌تر توصیه می‌شود که روزی یک آسپرین بچه مصرف کنند تا احتمال تشکیل لخته خون و احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهند و از آن جلوگیری کنند. همیشه مشخص بود که آسپرین خطر خونریزی داخلی در معده یا مغز را به همراه دارد. اما اعتقاد بر این بود که مزایای آن برای اکثر افراد بالاتر از این خطر است.

با این وجود، در چندین سال گذشته، گروه‌های پزشکی توصیه‌های خود را عوض کردند. این حرکت‌ها بر اساس شواهد جدیدی انجام شد که نشان می‌دهد، برای افرادی که هیچ بیماری قلبی از قبل نداشته‌اند، تعادل خطرات در مقابل فواید تغییر کرده است.

این روزها، مردم نسبت به چند دهه پیش، کمتر سیگار می کشند و فشار خون و دیابت خود را بهتر کنترل می‌کنند. بسیاری نیز از استاتین ها استفاده می‌کنند که خطر حمله قلبی و سکته را کاهش می‌دهد. بنابراین نیاز به استفاده از آسپرین کاهش یافته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *