Tehran - Jordan.str - East Atefi.str - No24
02126353697
info@vismanpharmed.com

آموکسی‌سیلین چیست؟

آموکسی‌سیلین چیست؟

آموکسی‌سیلین

آموکسی‌سیلین یک مدل آنتی‌بیوتیک از دسته پنی‌سیلین‌ها است که هدف آن مبارزه با باکتری‌ها است. آموکسی‌سیلین برای درمان بسیاری از عفونت‌هایی که از باکتری‌ها به وجود می‌آیند ، مانند عفونت لوزه، ریه، گونوره، برونشیت، گوش، بینی، گلو، پوست و یا دستگاه ادراری استفاده می‌شود. این دارو برای درمان زخم معده ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری با کلاریترومایسین استفاده می‌شود.

نحوه مصرف آموکسی سیلین چیست ؟

دوز آموکسی‌سیلین شما بستگی به عفونت شدید و نوع عفونت شما دارد. پزشکان بر اساس نوع عفونت و وزن کودک، دوز کودکان را تعیین می‌کنند.

آموکسی‌سیلین در هر دو نوع کپسول و قرص قرار می‌گیرد. بزرگسالان باید قرص یا کپسول را با یک لیوان آب کامل میل کنند.

آموکسی سیلین کودکان در فرم قرص‌های گیاهی و مایع قرار می‌گیرد.

شما می‌توانید آموکسی سیلین را با یا بدون غذا مصرف کنید.

یک دوز معمول آموکسی سیلین برای بزرگسالان با یک عفونت خفیف تا متوسط گوش، بینی یا گلو ۵۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یا ۲۵۰ میلی گرم هر ۸ ساعت است تا زمانی که نسخه به پایان رسیده باشد.

برای عفونت شدید، یک دوز معمول آموکسی سیلین ۸۷۵ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یا ۵۰۰ میلی گرم هر ۸ تجویز می‌شود.

یک دوز معمول آموکسی سیلین برای یک کودک (بیشتر از ۳ ماه) با عفونت دستگاه تنفسی پایین ۴۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن در روز در دوزهای تقسیم شده در هر ۸ ساعت است.

عوارض جانبی آموکسیسیلین

استفاده از آموکسی‌سیلین ممکن است منجر به بروز تهوع، اسهال و استفراغ بشود. در صورت افزلیش یا تداوم هرکدام از این علائم به پرشک مراجعه کنید.

در صورتی که پزشک داروی آموکسیسیلین را برای شما تجویز کرد مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی آموکسیسیلین را مصرف کرده اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند.

استفاده از این دارو برای یک دوره‌ی طولانی ممکن است موجب بروز برفک دهان یا عفونت قارچی واژن شود. اگر در دهان خود متوجه برفک شدید یا در ترشحات واژنتان تغییراتی را مشاهده کردید، حتماً با دکتر خود تماس بگیرید. اگر این نشانه‌های خیلی نادر اما جدی را مشاهده کردید، بلاقاصله از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید: ادار تیره، تهوع یا استفراغ مداوم، درد معده یا دل درد، زردی چشم یا پوست، کبودی یا خون‌ریزی، گلو درد و تب مداوم.

داروی آموکسی‌سیلین به‌ندرت باعث ایجاد بیماری‌های وخیم رودوی مثل اسهال ناشی از رشد باکتری مقاوم کلستریدیوم دیفیسیل می‌شود. ممکن است در طول درمان با داروی آموکسیسیلین چند هفته تا چند ماه بعد از توقف مصرف دارو علائم این بیماری پدیدار شود. در صورت بروز علائمی مثل اسهال مداوم، دل درد یا درد معده، گرفتگی عضلانی و مشاهده‌ی خون یا مخاط در مدفوع از داروهای ضد اسهال یا ضد درد استفاده نکنید، زیرا ممکن است موجب وخیم‌تر شدن اوضاع شما شود. در صورت بروز این علائم موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی آموکسیسیلین نادر است. با وجود این اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعاً از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

در برخی مواقع داروی آموکسی‌سیلین موجب پدیدار شدن جوش‌های خفیفی روی پوست می‌شود که معمولاً خطرناک نیستند. با این حال ممکن است شما قادر به تشخیص این جوش‌ها از جوش نادری نباشید که نشانه‌ی واکنش آلرژیک شدید به داروی آموکسیسیلین‌اند، بنابراین در صورت مشاهده‌ی هرگونه جوش به سرعت به پزشک مراجعه کنید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که گفته نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف آموکسیسیلین

اگر به داروی آموکسی‌سیلین ، پنی‌سیلین یا سفالوسپورین حساسیت دارید پیش از مصرف موضوع را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. داروی آموکسیسیلین ممکن است شامل ترکیبات غیرفعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. چنانچه سابقه‌ی ابتلا به بیماری‌های کلیوی و عفونت خاص ویروسی (مونونوکلئوز عفونی) دارید حتماً این موارد را با پزشکتان در میان بگذارید.

مصرف داروی آموکسی‌سیلین ممکن است باعث شود واکسن‌های زنده‌ای مثل واکسن حصبه به‌درستی عمل نکنند. هنگام مصرف داروی آموکسیسیلین بدون تجویز پزشک واکسیناسیون انجام ندهید. ضمناً قبل از هرگونه جراحی همه‌ی داروهایی را که مصرف می‌کنید با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید. داروی آموکسیسیلین در دوران بارداری و شیردهی باید با تجویز پزشک و تنها در مواقع نیاز مصرف شود. قبل از مصرف درباره‌ی خطرات و مزایای دارو با پزشک‌تان صحبت کنید.

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی آموکسیسیلین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی‌تان را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید. و بدون صلاح‌دید پزشک شروع به استفاده، قطع یا تغییر دوز داروی آموکسیسیلین نفرمایید.

یکی از محصولاتی که ممکن است با آموکسیسیلین تداخل دارویی ایجاد کند متوتروکسات است.

تداخلات دارویی آموکسیسیلین با داروهای دیگر

اگرچه بعید است که داروهای آنتی‌بیوتیک روی شیوه‌های هورمونی پیش‌گیری از بارداری، مثل قرص‌ها، برچسب‌ها و حلقه‌های واژینال تاثیر بگذارند، اما بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها، مثل ریفامپین و ریفابوتین می‌توانند اثربخشی آنها را کاهش دهند. اگر از شیوه‌های هورمونی پیش‌گیری از بارداری استفاده می‌کنید قبل از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، برای اطلاعات بیش‌تر، با پزشک خود یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

آموکسیسیلین شاید بر نتیجه‌ی آزمایش‌های خاصی مثل آزمایش ادرار برای تشخیص دیابت (cupric sulfate-type) تاثیر بگذارد و آن را، به غلط، مثبت نشان دهد بنابراین مطمِئن شوید که کارکنان آزمایشگاه و پزشکان در جریان استفاده‌ی شما از این دارو قرار گرفته باشند.

برای مطلع شدن از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی این دارو می‌تواند با پزشک عمومی، متخصص داخلی یا متخصص عفونی صحبت کنید.

در بارداری نحوه مصرف آموکسی سیلین چیست ؟

اگر شما یک خانم هستید، حتماً در صورت بارداری، داشتن قصد بارداری، شیردهی و… با پزشک خود مشورت کنید.

اگرچه آموکسی سیلین به طور گسترده‌ای اعتقاد بر این است که ایمن باشد، از پزشک خود بپرسید که آیا خطرات مصرف آنتی‌بیوتیک در دوران بارداری بیشتر از منافع آن است یا خیر؟

همچنین آموکسی سیلین می‌تواند از طریق شیر مادر عبور و خطر ابتلا به واکنش آلرژیک نوزاد را افزایش دهد.

وعده از دست رفته آموکسی سیلین

این دارو را باید دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز شده، مصرف کنید. هیچ‌گاه مصرف آموکسی سیلین خود را سرخود متوقف نکنید. از بین رفتن دوز یا توقف خیلی زود می‌تواند عفونت شما را حادتر کند.

اگر شما دوز amoxicillin را فراموش می‌کنید، به محض یادآوری باید آن را مصرف کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *